Podczas wyboru najlepszych do danego pomieszczenia źródeł światła, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ważny będzie design samej lampy, dopasowanie jej stylu do stylu wnętrza oraz dobór odpowiedniej barwy światła. Przed zakupem konkretnego modelu lampy dobrze jest zastanowić się również nad jeszcze jednym elementem. Będzie nim kąt padania światła oraz to, o czym w artykule poniżej, czyli światło skupione a rozproszone.
Unikatowe lampy sufitowe, czyli światło rozproszone
Światło rozproszone to ten jego rodzaj, który rozjaśnia całe pomieszczenie. Zwykle jest to miękki, łagodny strumień światła. Jego zadaniem nie jest doświetlenie detali, ale stworzenie przytulnej, sprzyjającej odpoczynkowi, atmosfery.
Z tego powodu najczęściej źródłami światła rozproszonego są lampy, plafony lub żyrandole umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia, na suficie. Nie tylko podkreślają one styl wnętrza, ale też pozwalają dowolnie budować jego atmosferę czy optycznie wpłynąć na postrzeganie proporcji. I tak np. odpowiednio dobrany żyrandol lub sufitowe lampy dekoracyjne, mogą sprawić, że wnętrze wyda się optycznie większe. Efekt ten spotęgują jasne kolory w pomieszczeniu.
Nastrój, jaki zostanie zbudowany w salonie czy sypialni, w dużej mierze zależy od stopnia rozproszenia oraz barwy światła. Dobierając ciepłe, nieco przytłumione światło, dużo łatwiej stworzyć atmosferę sprzyjającą pełnemu relaksowi i odpoczynkowi. Tworzeniu przytulnego klimatu wnętrza sprzyja wreszcie możliwość manipulowania natężeniem światła. Warto więc postawić na popularny ściemniacz, dzięki któremu szybko i łatwo zamienimy dzienny pokój z jadalnią w romantyczne wnętrze idealne na kolację dla dwojga.
Wybierając lampy, które staną się źródłem światła rozproszonego, niezależnie czy będą to popularne, klasyczne modele czy lampy handmade, warto zwrócić szczególną uwagę na ich klosze i abażury. Aby uzyskać jasne, lekko przytłumione światło, które nie będzie oślepiało, dobrze jest wybrać lampę z kloszem z półprzezroczystego szkła lub tworzywa. Do takiego modelu idealnie sprawdzi się kulista żarówka w typie “bańki”, która świeci pod kątem 360 stopni.
Światło rozproszone najlepiej zastosować w takich pomieszczeniach jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy. Może także stanowić oświetlenie uzupełniające w kuchni.
Oświetlenie powierzchni roboczej – światło skupione
Promienie światła skupionego skoncentrowane są w jednym miejscu. Wszystko po to, by jak najlepiej doświetlić wybrany element przestrzeni: blat roboczy, stół kuchenny, lustro w łazience, biurko, obraz. Istotną cechą tego typu oświetlenia jest fakt, że tworzy ono silny kontrast między światłem i cieniem.
Światło skupione emitują przede wszystkim wszelkie lampy dekoracyjne: stojące, stołowe czy biurkowe. Ten rodzaj oświetlenia do wnętrza można jednak wprowadzić również za pomocą lamp sufitowych, spotlightów czy lamp wiszących. Ich głównym zadaniem będzie podkreślenie danego miejsca lub wydzielenie konkretnej przestrzeni. Czym tego typu lampy sufitowe różnią się od tych emitujących światło rozproszone? Przede wszystkim lampy o świetle skupionym najczęściej posiadają przezroczyste klosze oraz metalowe obudowy. One zaś prezentują ozdobną żarówkę lub wydłużony, cylindryczny kształt, który umożliwia jak najlepsze skoncentrowanie światła. Oświetlenie tego typu – o ile kształt i model klosza na to pozwala – warto uzupełnić o żarówki z płaskim końcem, które skupiają światło tam, gdzie najbardziej jest ono potrzebne.
Światło skupione czy rozproszone?
Często zakłada się, że jeden z rodzajów światła, najczęściej rozproszone, jest w pomieszczeniu bardziej istotny i to na wybór jego źródła kładzie się większy nacisk. Nie jest to do końca prawda. Zainstalowanie jedynie jednego rodzaju światła, niemal zawsze jest niewystarczające. W sypialni, poza światłem głównym, rozproszonym, chętnie montowane są ułatwiające czytanie lampki nocne emitujące światło skupione. W pokoju przeznaczonym do pracy doświetlić należy biurko/stół roboczy, a w salonie – dekoracje ścienne takie jak zdjęcia czy obrazy. Najlepiej więc uważnie dobrać oba rodzaje światła i manipulować nimi, dostosowując natężenie i barwę strumienia świetlnego do aktualnych potrzeb i funkcji, jakie pełni pomieszczenie. Światło skupione a rozproszone- mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam tę kwestię, a wybór odpowiedniej lampy do odpowiedniego pomieszczenia będzie teraz łatwiejszy!