Niegdyś chętnie wybierana, zwłaszcza w charakterze lampek nocnych. Dziś nieco zapomniana. Lampa stołowa, bo o nej mowa, może całkowicie odmienić wnętrze Twojego domu, dodać mu stylu i charakteru. Nie wierzysz? Oto kilka wskazówek jak dobierać ten rodzaj oświetlenia do pomieszczeń tak, by idealnie dopełnić aranżację.
Unikalna lampa stołowa do salonu
Dawno minęły już czasy, gdy wybór lamp stołowych ograniczony był do modeli złożonych z masywnej podstawy i abażuru w kształcie stożka lub walca. Dziś dostępnych jest o wiele więcej propozycji! Możesz zdecydować się na lampę w tradycyjnym stylu, wybrać surowy model industrialny albo iskrzącą wersję glamour. Na rynku znajdziesz też oryginalne, ceramiczne lampki stołowe w kształcie zwierząt czy owoców, które wprowadzą do Twojego salonu odrobinę swobody. Takich modeli szukaj zwłaszcza w ofercie lamp stołowych hand made.
Gdzie ustawić w salonie lampę stołową?
Miejsce, w jakim zechcesz umieścić lampę stołową, zależy głównie od tego, jakie funkcje jej nadasz. Ma stanowić element dekoracji? Doświetlić ustawione na regale przedmioty? A może sprawić, że wieczorami wygodnie przeczytasz książkę w ulubionym fotelu? Zależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, lampę stołową umieść:
- na komodzie/stoliku ustawionym przy ścianie. Lampa stołowa doświetli wówczas to, co ustawisz tuż obok niej. Dodatkowo możesz w ten sposób optycznie powiększyć pokój – wystarczy, że mocniej rozświetlisz jedną z dłuższych ścian pomieszczenia;
- przy kanapie lub fotelu – w ten sposób zorganizujesz sobie wygodny kącik do czytania;
- 2-3 niewielkie lampki na regałach mogą wieczorami zastąpić oświetlenie główne czy kinkiety i nadać salonowi atmosferę idealną do relaksu;
- lampę stołową możesz ustawić np. na komodzie, a potem przenosić ją zależnie od potrzeb. Rozwiązanie to docenisz, kiedy zechcesz wieczorem doświetlić stół, na którym np. rozgrywasz rodzinną partię gry planszowej;
- a może urządzasz uroczysty obiad i pragniesz oryginalnie przyozdobić stół? Ustaw na nim klasyczne lampy stołowe!
Lampy stołowe do sypialni
Sypialnia to pomieszczenie, w którym lampy stołowe od zawsze pojawiały się najczęściej. Dzięki nim można wygodnie poczytać w łóżku albo oświetlić sobie w nocy drogę do innego pokoju. Stołowe lampy dekoracyjne dodatkowo podkreślą styl sypialni. Zastanawiasz się jaką lampę stołową do sypialni wybrać? Zwróć uwagę na kilka ważnych cech:
- abażur lampy – jeśli zdecydujesz się na lampę z ciemnym abażurem z grubego materiału, strumień światła skierowany zostanie jedynie w dół. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy zechcesz nocą napić się wody czy przejść do drugiego pokoju. Jeśli jednak zamierzasz przy świetle lampy stołowej czytać, postaw raczej na model z jaśniejszym abażurem z delikatniejszego materiału;
- jasne abażury optycznie powiększą Twoją sypialnię, ciemne – pomniejszą ją i zwężą;
- lampa bez abażuru zaopatrzona jedynie w ozdobną żarówkę? Rozwiązanie takie może wydać Ci się szczególnie kuszące, jeśli urządzasz sypialnię w stylu loftowym lub industrialnym. Uważaj jednak na natężenie światła! Jeśli wybierzesz zbyt intensywne, może razić Cię i przeszkadzać podczas wieczornego relaksu. Zapalając zaś lampkę nocą, ryzykujesz pobudkę partnera lub dziecka, które sypia z Tobą w łóżku.
Lampa stołowa do pokoju dziecięcego
Lampy stołowe jako uzupełnienie aranżacji pokoju dziecięcego to opcja, na którą decyduje się wielu rodziców. Dlaczego? Lampki takie, zwłaszcza piękne, oryginalne lampy stołowe ręcznie robione, z powodzeniem zastępują lampki nocne. Pomagają maluchom zasnąć, a w nocy ich delikatne światło rozprasza dziecięce lęki. W pokojach starszaków zaś, oświetlenie tego typu sprawdza się jako dodatkowe źródło światła na biurku, podczas nauki. Jakie lampy stołowe dla dzieci wybierać?
- przede wszystkim zwróć uwagę na zainteresowania malucha: być może najbardziej ucieszy go lampka w kształcie ulubionego zwierzaka albo związana z bohaterem ukochanej bajki?
- postaw na stabilne, solidne modele. Najlepiej zaopatrzone np. w silikonową podkładkę, którą trudno oderwać od blatu stołu czy nocnej szafki. Dzięki temu zyskasz pewność, że dziecko nie zrzuci lampki, nie pokaleczy się czy nie wywoła pożaru;
- lampki dla maluchów nie powinny zawierać szklanych elementów. Lepiej też, gdy dziecko nie ma bezpośredniego dostępu do żarówki – łatwo wówczas o oparzenia lub skaleczenia;
- ciekawym rozwiązaniem dla młodszych dzieci są lampki z dodatkowymi funkcjami. Może to być np. projektor gwiazd albo łagodny dźwięk kołysanki;
- lampki dla ucznia powinny charakteryzować się światłem o chłodnej barwie. Zwróć uwagę, by strumień światła skierowany był w dół – wówczas najlepiej rozjaśni powierzchnię stołu czy biurka. Nie będzie też raził oczu dziecka, co utrudniłoby mu naukę.
Jak dobrać lampę stołową do stylu wnętrza?
Podstawową zasadą wyboru lamp i dodatków jest dopasowanie ich do stylu wnętrza. Do pomieszczeń skandynawskich najlepiej dobrać proste modele z jasnym abażurem. W salonach czy sypialniach w stylu boho cudownie wyglądają ręcznie robione lampy ceramiczne. Wnętrza loftowe zyskają, jeśli ustawisz w nich lampę stołową z ciemnym abażurem lub jedynie ozdobną żarówką. Do pokoi nowoczesnych możesz wstawić nieco szalone lampy stołowe w kształcie zwierząt. Styl glamour zyska, jeśli podkreślisz go lampą stołową o marmurowej podstawie i abażurze z kryształkami. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Na stole można także postawić coraz modniejsze świeczniki ceramiczne, które dodadzą nastroju do Twojego wnętrza.
Jeśli jednak zupełnie nie wiesz na jaką lampę się zdecydować, najlepszą opcją będzie wybór klasycznego modelu. Jasna podstawa i abażur w formie walca w kolorze czerni lub kości słoniowej, sprawdzą się wszędzie.
Lampa stołowa początkowo może wydać Ci się nieistotnym detalem, którego nie warto wprowadzać do swojego wnętrza. Zanim jednak zupełnie zrezygnujesz z tego typu dodatkowego oświetlenia, warto jeszcze raz przemyśleć tę decyzję. Trudno o bardziej funkcjonalny dodatek, który szybko i łatwo pozwoli Ci nadać wnętrzu wymarzony styl! Warto na początek zdecydować się choć na jedną lampkę i przekonać się jak wiele dzięki niej zyskuje wnętrze.