Oświetlenie łazienki- jak dobrać? Tylko sprawdzone rady.

Oświetlenie łazienki powinno, przede wszystkim, być praktyczne: pozwolić Ci swobodnie wykonać makijaż, ogolić się albo sprawdzić stan fryzury. Jak więc rozmieścić punkty świetlne? Jakie żarówki wybierać? Czy można pozwolić sobie na lampy dekoracyjne? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości!

Ledy i halogeny, czyli sprytne triki i oświetlenie łazienki

Wiele mieszkań, zwłaszcza w blokach, wyposażonych jest w niewielkie łazienki bez okien. Ich urządzenie i odpowiednie oświetlenie wymaga czasem prawdziwych taktycznych akrobacji – zwłaszcza, jeśli marzysz o unikatowych lampach we wnętrzu. Nawet najmniejsza łazienka wymaga przy tym przynajmniej dwóch punktów świetlnych: głównego oświetlenia sufitowego oraz kinkietu przy lustrze.

Oświetlenie łazienki sufitowe

Być może pierwsze, co przychodzi Ci na myśl w kwestii oświetlenia łazienki, to popularne “oczka”, czyli oprawy sufitowe wpuszczane. Jeśli tak jest, to bardzo dobrze! W małym pomieszczeniu, w którym każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota, takie rozwiązanie okazuje się bardzo praktyczne. Wystarczy, że ułożenie opraw rozplanujesz równomiernie, symetrycznie, i już możesz cieszyć się świetnie doświetloną przestrzenią! Śmiało wybieraj spośród “oczek” halogenowych i ledowych. Czym się różnią?

Jeśli po naciśnięciu włącznika nie chcesz ani chwili czekać na uzyskanie pełnej jasności, zdecyduj się na oprawy halogenowe. Pamiętaj jednak, że typowe halogeny powodują powstawanie silnych kontrastów światła i cienia. Nie sprawdzą się więc np. w strefie przy lustrze.

“Oczka” ledowe, aktualnie najchętniej wybierane, nie będą wymagały częstej wymiany żarówek. Bez najmniejszego problemu dobierzesz też takie oprawy, które emitują najbardziej odpowiadającą Ci barwę światła.

Jeśli nie jesteś fanem równej powierzchni sufitu, zamiast opraw wpuszczanych, postaw na spoty lub reflektorki. Znajdziesz je w całej gamie wzorów i kolorów oraz łatwo dopasujesz do łazienki w każdym stylu. Pamiętaj jedynie, aby w przypadku takiego rozwiązania szczególną uwagę zwrócić na długość opraw. Jeśli będą zbyt nisko, możesz zahaczyć o nie ręcznikiem. Problematyczne może być także wstawienie wyższych mebli lub optymalne ustawienie kabiny prysznicowej.

Dodatkowe oświetlenie łazienki w małej przestrzeni: nie tylko kinkiety

Prawdopodobnie nie istnieje łazienka, w której nie zainstalowano by dodatkowego oświetlenia przy lustrze. To tutaj większość kobiet wykonuje makijaż, a panowie korzystają z dobrego oświetlenia podczas golenia. Jeśli Twoja łazienka jest naprawdę niewielka, skorzystaj z jednego z kilku sprawdzonych sposobów:

  • tuż nad lustrem zamontuj nieco szerszy, pojedynczy kinkiet. Dzięki temu przestrzeń będzie idealnie doświetlona: nawet, jeśli lustro sąsiaduje bezpośrednio z jedną ze ścian. Świetnie sprawdzą się tu modele kinkietów z wydłużanym ramieniem lub ruchomą oprawą. Takie rozwiązanie pozwoli Ci dowolnie zmieniać kąt padania światła.
  • zamień tradycyjny kinkiet na listwę LED wokół lustra. Rozwiązanie to zapewni Ci dostatecznie dużo światła, abyś mógł wykonywać w łazience precyzyjne czynności. Najlepiej dobierz listwę, która emituje światło o neutralnej lub chłodnej barwie.
  • możesz też zdecydować się na lampki ledowe przyklejane bezpośrednio do powierzchni lustra. Znajdziesz zarówno pojedyncze sztuki, do dowolnego rozmieszczenia, jak i całe listwy tego typu.

Duża łazienka, duże możliwości – oświetlenie łazienki w większym pomieszczeniu

Jeśli szczęśliwie dysponujesz większą łazienką, możesz pozwolić sobie na dowolne rozwiązania w kwestii oświetlenia. Lampy LED, modele klasyczne, a może lampy hand made? Ogranicza Cię w zasadzie jedynie wyobraźnia! Nie wiesz od czego zacząć? Przede wszystkim wybierz oświetlenie główne oraz spróbuj podzielić łazienkę na strefy.

Główne oświetlenie dużej łazienki

Oświetlenie tego typu ma przede wszystkim rozjaśnić całą przestrzeń. Efekt ten osiągniesz na dwa sposoby. Możesz wybrać jedno główne źródło światła – np. plafon lub lampę sufitową. Bardziej popularnym rozwiązaniem jest jednak montaż “oczek” (opraw wpuszczanych) ledowych lub halogenowych. Rozmieść je równomiernie na całej przestrzeni sufitu. W podobnej roli wykorzystasz także spoty i reflektorki.

Oświetlenie dodatkowe – kinkiety, listwy LED i dekoracje

W dużym pomieszczeniu równie swobodnie co oświetlenie główne, dobierzesz także oświetlenie dodatkowe. Pomoże Ci ono podzielić łazienkę na strefy – np. strefę czystą, przy lustrze oraz część kąpielową. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwo dopasujesz natężenie światła do rodzaju czynności wykonywanych w danym miejscu. I tak w okolicach kabiny prysznicowej lub wanny umieść bardziej subtelne źródła ciepłego światła, które pozwolą Ci się zrelaksować i odpocząć. Przestrzeń przy lustrze możesz zaś doświetlić intensywniejszym, chłodnym światłem. Jak to zrobić?

  • Kinkiety! Najbardziej klasyczny sposób to zainstalowanie po obu stronach lustra kinkietów. Dzięki nim rozjaśnisz miejsce, w którym wykonujesz najbardziej precyzyjne czynności jak czesanie się, golenie czy nakładanie makijażu.
  • Tradycyjne kinkiety możesz też zastąpić lampami wiszącymi. Szczególnie interesujący efekt uzyskasz, jeśli w Twojej łazience znajduje się duże lustro i dwie umywalki, nad którymi pojawią się takie właśnie lampy. Dodadzą one pomieszczeniu elegancji lub podkreślą jego industrialny charakter.
  • A co powiesz na listwę LED zamiast kinkietów? Możesz umieścić ją na lustrze – uzyskasz wówczas dodatkowe źródło mocniejszego światła. Jeśli zaś listwę LED przymocujesz za lustrem tak, by wokół lustrzanej tafli pojawiła się jedynie świetlna poświata, zyskasz ciekawy element dekoracyjny.

Lampy dekoracyjne w łazience

Unikatowe lampy, które podkreślają styl wnętrza, kojarzą się głównie z takimi pomieszczeniami jak salon lub sypialnia. Dlaczego jednak nie dodać oświetlenia dekoracyjnego w łazience? Przestrzenie nad umywalką lub wanną to idealne miejsca na zainstalowanie oryginalnych lamp wiszących, a nawet żyrandoli – zwłaszcza w większych pomieszczeniach. W ten sposób nie tylko oświetlisz wnętrze, ale i podkreślisz jego charakter. Żyrandol z odbijającymi światło kryształkami nad wanną sprawi, że wnętrze łazienki nabierze luksusowego stylu glamour. Styl nowoczesny podkreśli lampa sufitowa z dużą ilością punktów świetlnych w klimatycznych oprawach. Żyrandole lub większe lampy sufitowe sprawdzą się także w przestronnych łazienkach urządzonych w stylu angielskim lub rustykalnym.

Zarówno w dużych, jak i w małych łazienkach jako oświetlenie dekoracyjne z powodzeniem wykorzystasz taśmy LED. Możesz zamontować je w różnych punktach! Sprawdzą się np. zainstalowane w obudowie wanny jako oryginalne jej doświetlenie. Równie ciekawie będą wyglądały, jeśli oświetlisz nimi kabinę prysznicową. Zainstaluj taśmy LED wzdłuż jednej ze ścian, np. za natryskiem, lub przy suficie. Listwy LED świetnie wyglądają wreszcie jako uzupełniające oświetlenie strefy przy lustrze.

Barwa światła w łazience – która sprawdzi się najlepiej?

Dobierając odpowiednią barwę światła, przede wszystkim zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać? Jeśli w łazience pragniesz głównie odprężyć się i wyciszyć, postaw na ciepłe światło (poniżej 3000 K). Pamiętaj jednak, że taki rodzaj oświetlenia, choć zdecydowanie pomoże Ci odzyskać dobry nastrój po ciężkim dniu, nie sprawdzi się, jeśli w łazience zamierzasz np. malować paznokcie. Żółte światło nie oddaje prawdziwych barw otoczenia. Co to w praktyce oznacza? Łazienka urządzona w jasnych kolorach, zwłaszcza bieli, w ciepłym świetle zyska żółtawy odcień. Trudniej będzie również z tego powodu nałożyć makijaż – kolory kosmetyków będą prezentowały się inaczej niż w świetle dziennym.

Najbardziej funkcjonalnym wyborem jest postawienie w łazience na światło o neutralnej barwie (3000-5000K). Pozwoli Ci ono swobodnie wykonać wszelkie precyzyjne czynności. Oświetlając pomieszczenie – a zwłaszcza przestrzeń nad lustrem – zwróć uwagę nie tylko na barwę światła, ale również wskaźnik oddawania barw (CRI). Nie powinien być on mniejszy niż 80% (im bliżej 100, tym lepiej, bo przedmioty w otoczeniu będziesz widział w ich faktycznych, realnych kolorach).

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w łazience obydwu rodzajów barw: zarówno ciepłej jak i neutralnej. Dobierz neutralne oświetlenie główne oraz strefowe – przy lustrze. Okolice kabiny prysznicowej lub wanny doświetl zaś, używając żółtego światła. W ten sposób zyskasz możliwość zmiany atmosfery w łazience zgodnie z własnymi potrzebami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie – ciepłe i bardzo wilgotne. Dlatego też, wybierając lampy, które właśnie tam mają się znaleźć, zwróć uwagę na klasę szczelności modelu (klasyfikacja IP). W zależności od miejsca w łazience, w którym daną lampę zamierzasz zamontować, klasa ta będzie nieco inna.

  • do wnętrza kabiny prysznicowej dobieraj najwyższe wartości IP, np. 67;
  • w okolicach wanny i nisko nad podłogą umieszczaj lampy o klasyfikacji IP 44;
  • wysoko przy suficie lub w odległości minimum 60 cm od źródła wody, wystarczą lampy o wysokości wskaźnika IP 21.

Bezpieczniej będzie też wybierać lampy o obniżonym napięciu, tj. 12 V.

Oświetlenie w łazience pełni ważne funkcje: tworzy klimat wnętrza, o poranku pomaga wykonać najpotrzebniejsze czynności, a wieczorem sprzyja relaksowi. Wszystko to sprawia, że dobierając odpowiednie lampy łazienkowe – niezależnie czy będą to tradycyjne modele czy unikalne lampy handmade – warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Należą do nich: miejsce, w którym lampa ma się pojawić, wielkość samego pomieszczenia, barwa światła czy też względy bezpieczeństwa. Odpowiednie połączenie wszystkich tych czynników sprawi, że przez wiele lat będziesz cieszył się pięknie oświetloną, funkcjonalną łazienką.

Marvella to designerskie, ręcznie robione lampy, świeczniki i lampiony.
Tworzymy wyjątkowe oświetlenie z klimatem, którego nie znajdziesz nigdzie indziej!