Oświetlenie poddasza- tylko sprawdzone pomysły

Mieszkania i apartamenty mieszczące się na poddaszu ostatnio przeżywają renesans. Pełne skosów pomieszczenia, niegdyś uważane za trudne w aranżacji, teraz uchodzą za klimatyczne wnętrza z pięknym widokiem na okolicę. Aby odpowiednio je urządzić, zadbać musisz nie tylko o meble i dodatki, ale także właściwie dobrane oświetlenie – najlepiej pełne unikalnych lamp. Dzisiaj zatem wszystko w temacie: oświetlenie poddasza.

Oświetlenie główne mieszkania na poddaszu

Odpowiedni dobór lamp, stanowiących główne oświetlenie pomieszczeń, jest w przypadku poddasza szczególnie ważny. Okna dachowe (zarówno połaciowe, jak i fasadowe) często bywają zbyt małe, aby, nawet w ciągu dnia, zapewnić optymalną ilość światła.

W takiej sytuacji duże znaczenie ma właściwy dobór lamp sufitowych i wiszących. Na poddaszu, jako oświetlenie główne, najlepiej sprawdzają się lampy wiszące na długich linkach. Zabierają one znacznie mniej miejsca niż tradycyjne żyrandole czy lampy sufitowe – a często, z uwagi na budowę dachu, przy suficie miejsca jest na poddaszu niewiele. Ponadto kilka lamp na długich linkach pozwala optycznie zmienić proporcje pomieszczenia – w tym przypadku znacząco obniżyć wysoki strop.

Jeszcze jedna ważna sugestia jeżeli chodzi o oświetlenie poddasza. Lampy wiszące dobieraj zawsze do stylu reszty wnętrza. Zwróć jedynie uwagę, by wybierać raczej jasne, półprzezroczyste klosze. Ciemne wersje kolorystyczne słabiej rozpraszają półmrok – a to będzie Twój główny cel podczas instalacji oświetlenia! Jeśli urządzasz wnętrza w stylu loftowym lub industrialnym i marzyłeś o wiszących lampach rodem ze starej fabryki, tj. z metalowymi kloszami, być może zechcesz rozważyć również nieco inny model. Dobrym pomysłem na oświetlenie poddasza w Twoim wypadku będzie np. zakup lamp bez kloszowych, wyposażonych jedynie w ozdobne żarówki – np. żarówki Edisona. 

Lampy podłogowe i stojące – jakie oświetlenie poddasza sprawdzi się najlepiej?

Stojące i podłogowe lampy – zwłaszcza lampy ręcznie robione – to ważny element oświetlenia poddasza. Doświetlają one przestrzeń wszędzie tam, gdzie nie dociera strumień światła z oświetlenia głównego. Idealnie sprawdzą się jako lampy do czytania. Świetnie dopełnią też dekoracji oraz pomogą rozjaśnić zbyt ciemne wnętrza. Jakie lampy stojące i podłogowe wybierać zatem na poddasze?

  • jeśli mieszkanie na poddaszu urządzasz w stylu hołdującym naturze, a więc japandi, naturalnym czy boho, zwróć uwagę na modele wykonane z takich materiałów jak juta, rattan czy wiklina. Do czytania świetnie sprawdzi się lampa podłogowa z plecionym abażurem np. z rattanu. Jeśli lampa ma pełnić głównie funkcje dekoracyjne i emitować jedynie delikatne, przytłumione światło, postaw na ciekawe modele z juty, bambusa, lub ceramiki.
  • lampy stojące w stylu loftowym i industrialnym to przede wszystkim modele na trójnogu, swoim kształtem przypominające statywy fotograficzne. Najbardziej funkcjonalne modele posiadają regulację klosza, dzięki której to Ty w każdej chwili decydujesz o kącie padania strumienia światła.
  • wnętrze w stylu glamour doświetlisz lampą stojącą z kryształkami. Świetnie będą też wyglądały proste lampy stojące z jasnym abażurem i ramieniem w kolorze złota lub srebra. Styl glamour na poddaszu może okazać się wyjątkowo trafnym wyborem – kryształki i blask, którego w tego typu wnętrzach nigdy nie jest za dużo, świetnie rozjaśniają pomieszczenia.
  • nie wiesz, w jakim stylu lampy dobrać do swoich wnętrz? Postaw na klasyczne modele, które nigdy nie wychodzą z mody! Będą to proste lampy z długim, cienkim ramieniem i materiałowym abażurem. Przy ich wyborze pamiętaj jedynie, że jasny abażur dodatkowo rozjaśnia wnętrze, a ciemny – pochłania światło.

Kinkiety- ważny element oświetlenia poddasza!

Kinkiety świetnie sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach z małymi skosami oraz tam, gdzie nie ma już miejsca na lampy wiszące. Istnieją dwa rodzajów kinkietów, które przede wszystkim powinieneś rozważyć, urządzając poddasze.

Kinkiety regulowane – będą idealne w miejscach takich jak biurko i przestrzeń do pracy, okolice toaletki, łazienka czy stolik nocny przy łóżku, na którym nie zmieści się już tradycyjna lampka. Regulacja sprawi, że łatwiej będzie Ci ustawić odpowiedni kąt padania strumienia światła i zmieniać go w razie potrzeby.

Kinkiety typu góra-dół to drugie dobre rozwiązanie w mieszkaniu na poddaszu. Tego typu lampy ścienne świetnie sprawdzą się w miejscach, w których trudno umieścić inne źródła światła, np. wnękach czy nad półkami. Zainstalowane bezpośrednio na ścianie, np. w salonie, optycznie zmienią też proporcje pomieszczenia. Dzięki temu, że światło skierowane będzie m.in. ku górze, sufitowi, wnętrze optycznie wyda się wyższe.

Oświetlenie poddasza punktowe – rozwiązanie, którego nie może zabraknąć

Oświetlenie poddasza punktowe to najczęściej wybierany typ oświetlenia we wnętrzach ze skosami. I nic w tym dziwnego. Reflektory, spoty czy oprawy podtynkowe idealnie sprawdzą się zarówno jako pojedyncze punkty doświetlające konkretną strefę, jak i jako… oświetlenie główne! Możesz zainstalować je na całej powierzchni sufitu zamiast jednej głównej lampy czy żyrandola. Dzięki temu nie stracisz ani centymetra z ograniczonej i tak już przestrzeni. Dodatkowo sprawisz, że całe wnętrze będzie w pełni i równomiernie oświetlone.

Gdzie jeszcze możesz wykorzystać oświetlenie punktowe? Opraw tego typu użyj w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Świetnie sprawdzą się też zamontowane nad łóżkiem (jako zastępstwo lampki nocnej) lub nad biurkiem. W takim przypadku zamiast pojedynczych spotów lub reflektorów użyj listew składających się z kilku punktów świetlnych.

Ciekawym rozwiązaniem może być również posłużenie się taśmami lub listwami LED. Umieść je jako dodatkowe oświetlenie szafek czy wnęk albo stwórz z nich niebanalną ozdobę świetlną na ścianie.

Oświetlenie poddasza, w którym jest pełno skosów tylko pozornie wydaje się trudne i czasochłonne. Jeśli zdecydujesz się na odpowiednie rodzaje lamp, stworzysz pięknie rozświetlone, klimatyczne wnętrze w Twoim ulubionym stylu.

Marvella to designerskie, ręcznie robione lampy, świeczniki i lampiony.
Tworzymy wyjątkowe oświetlenie z klimatem, którego nie znajdziesz nigdzie indziej!