Odebrałeś od dewelopera klucze do nowego domu? Pewnie już nie możesz doczekać się wyboru mebli i dodatków! Póki co zastanawiasz się, gdzie wstawić stół, a gdzie umieścić kanapę. I najważniejsze: jak właściwie rozplanować oświetlenie? Lepszy będzie montaż lampy sufitowej czy kilku reflektorów? A jeśli reflektory – ile powinno ich być? Nie musisz dłużej się zastanawiać! Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się podczas remontu pytania!
Montaż lampy sufitowej i reflektorów w salonie
Lampy sufitowe wcale nie muszą znajdować się dokładnie w centralnym punkcie Twojego salonu. Wręcz przeciwnie! Coraz częściej odchodzi się od tego klasycznego sposobu montażu lamp. Czasem wręcz na suficie w salonie umieszcza się same reflektory. Na ich wybór decydują się np. miłośnicy nowoczesnego stylu. Gdzie umieścić wybrane lampy lub reflektory?
Lampy sufitowe w salonie
Montaż lampy sufitowej i wybór miejsca dla niej zależy od kilku czynników:
- Czy Twój salon będzie jednocześnie jadalnią lub znajdzie się w nim aneks kuchenny? Jeśli tak, oświetlenie wykorzystaj do wydzielenia stref. Nad częścią wypoczynkową umieść główną lampę sufitową, a do strefy jadalnianej (kuchennej) dobierz pasujące lampy wiszące lub reflektory.
- Salon będzie pełnił jedynie funkcje wypoczynkowe? Główna, duża lampa może znaleźć się w centralnym punkcie. Możesz też zastąpić ją kilkoma mniejszymi punktami świetlnymi.
- Jeśli zdecydujesz się na lampę o regulowanej wysokości, pamiętaj, by umieścić ją na tyle wysoko, abyś mógł pod nią swobodnie przechodzić.
- Wybrałeś lampę LED? Zwróć uwagę, by na każdy m² salonu przypadało ok. 200-400 lumenów.
Reflektory jako oświetlenie salonu
Twój salon wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jeśli zdecydowałeś się na wybór stylu nowoczesnego, industrialnego lub loftowego, być może chcesz, aby przestrzeń rozjaśniały nie lampy, ale reflektory. Jakie masz możliwości?
Reflektory na szynie
Wybierz reflektory szynowe umieszczone na długiej listwie. Montaż lampy tego typu jest zwykle bardzo prosty. Po dokręceniu szyny do sufitu wystarczy nałożyć na nią reflektory za pomocą zawiasów (często na tzw. “kllik”).
Największą zaletą oświetlenia szynowego jest to, że reflektory w każdej chwili ustawisz pod dowolnym kątem. Dzięki temu zmienisz aranżację wnętrza, kiedy tylko zechcesz. Nie będziesz musiał przy tym martwić się, czy nowy układ nie sprawi np., że trudno będzie przeczytać książkę albo doświetlić zawartość komody. Po prostu przekręcisz głowicę reflektora w odpowiednią stronę.
W małym salonie wystarczy jedna szyna przechodząca przez środek sufitu. Do większego wstaw 2 lub nawet 3. Jak je rozmieścić? Projektanci wnętrz proponują najczęściej jedną z następujących możliwości:
- szyny umieść nie na środku pokoju, ale symetrycznie, bliżej dwóch przeciwległych ścian;
- rozmieść 4 szyny tuż przy każdej ze ścian;
- na suficie wyznacz środek i poprowadź szyny na kształt litery L lub T.
Pojedyncze reflektory w salonie
A może wolisz pojedyncze punkty świetlne? Świetnie! Będą stanowiły ciekawe wykończenie wnętrza. To, ile umieścisz ich na suficie, zależy od kilku czynników.
Pod uwagę weź przede wszystkim wielkość wybranych opraw oraz długość i szerokość pomieszczenia. Do małego salonu dopasuj raczej niewielkie reflektory. W większym – możesz zdecydować się na montaż lampy tego typu każdego rozmiaru.
Duże znaczenie będzie miała także moc żarówek. Im mocniejsze wybierzesz, tym mniej reflektorów będziesz musiał zamontować. Pamiętaj, że na m² salonu powinno przypadać natężenie światła o mocy, mniej więcej, od 200 do 400 lumenów.
Najbardziej ogólna zasada mówi, aby reflektory montować w odległości 1 metra od siebie.
Reflektory i lampa sufitowa
Marzy Ci się zastosowanie w jednym pomieszczeniu dwóch różnych typów oświetlenia? Pomysł ten na pewno sprawdzi się, jeśli Twój salon pełni jednocześnie funkcję jadalni lub kuchni. Wówczas w części wypoczynkowej postaw na montaż lampy sufitowej, a do strefy kuchennej wybierz dowolne reflektory.
Ciekawy efekt uzyskasz również, jeśli zdecydujesz się na połączenie reflektorów i tradycyjnej lampy w części wypoczynkowej. Reflektory na szynach umieść wówczas w pobliżu ścian, a lampę zamontuj na środku sufitu. Postaraj się, by wszystkie źródła światła utrzymane były w tym samym stylu i dopasowanej do siebie kolorystyce.
Montaż lampy nad stołem
W Twoim domu na pewno pojawi się stół, przy którym wraz z najbliższymi będziesz spędzał czas podczas posiłków. Przestrzeń jadalni (lub jadalnianej części salonu) powinna więc zostać odpowiednio oświetlona. Co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz montaż lampy wiszącej nad stołem?
- Wybieraj modele lamp, które dają Ci możliwość swobodnej regulacji wysokości.
- Teoria mówi, by lampy wiszące nad stołem umieszczać na wysokości ok. 60-90 cm od blatu. W praktyce, jeśli zamierzasz swobodnie jeść przy stole, lepiej sprawdza się zasada “im bliżej 90 cm, tym lepiej”. Lampa na takiej wysokości będzie dobrze wyglądała, a jednocześnie nie stanie się przeszkodą podczas wymiany talerzy czy rozmów przy stole (nie zasłoni Ci osoby siedzącej po drugiej stronie blatu).
- Chciałbyś umieścić więcej niż 1 lampę nad stołem? Postaraj się rozmieszczać wszystkie równomiernie. Jeśli np. Twój stół liczy 2 metry długości i chcesz oświetlić go 3 lampami, powinny one znaleźć się kolejno w odległości 50 cm, 100 i 150 cm od jednego z krańców stołu.
Montaż lampy stojące do salonu
Zamierzasz wstawić do salonu lampę stojącą? To bardzo dobra decyzja! Według okulistów, tego typu lampa lepiej niż inne chroni wzrok podczas wieczornego czytania! Dlaczego? Aby zapewnić komfortowe warunki dla wzroku, źródło światła podczas czytania powinno znajdować się w odległości ok. 30-40 cm od tekstu. Jeśli ustawisz lampę stojącą za fotelem czy kanapą, uzyskasz właśnie taki efekt. Chcesz czytać w innym miejscu – np. przy stole? Po prostu przestaw lampę tam, gdzie będzie potrzebna!
Idealnie będzie, jeśli zdecydujesz się na zakup lampy stojącej z możliwością regulacji wysokości i kąta padania światła. Dzięki temu zawsze dopasujesz ją do swoich potrzeb – niezależnie od tego, czy zechcesz czytać, siedząc na pufie, kanapie czy podłodze.
Montaż lampy przy lustrze
Miejscem, w którym również czeka Cię montaż lampy, są okolice lustra. Najczęściej dodatkowe oświetlenie montowane jest przy lustrze łazienkowym lub w przedpokoju. O czym warto pamiętać?
- Ważny jest kolor światła, jaki będą emitowały żarówki przy lustrze. Najlepiej sprawdzi się barwa neutralna (3500-4500 K), która w najmniejszym stopniu zmienia realny wygląd kolorów. Dzięki temu bez problemu nałożysz makijaż lub sprawdzisz, czy na pewno wszystkie elementy Twojej stylizacji są dobrze dobrane.
- Natężenie światła powinno wynosić ok. 500-1000 lumenów.
- Znaczenie ma wybór odpowiedniej oprawy. Dobrze, gdy nie skupia ona zbyt mocno światła. Wówczas nie powstaną cienie utrudniające precyzyjne prace (np. wykonanie makijażu czy golenie). Jeszcze lepiej, gdy oprawa umieszczona jest na regulowanej podstawie, którą każdy domownik ustawi odpowiednio do swojego wzrostu i potrzeb.
Montaż lamp w ogrodzie
Jeśli przy Twoim domu znajduje się ogród lub taras, na nim również zechcesz zapewne umieścić dodatkowe oświetlenie. Wiele cennych wskazówek znajdziesz w naszym artykule Lampy ogrodowe, które pomogą Ci stworzyć ogród jak z bajki! Inspiracji szukaj też w tekście Lampiony na taras i balkon – które wybrać? Co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się za montaż lampy ogrodowej? Ważne jest rozmieszczenie oświetlenia, (zwłaszcza wzdłuż ścieżki w ogrodzie).
Jeśli wybierzesz stojące latarnie, postaraj się, by odstęp między nimi wynosił około 1-1,5 metra. Przy małych oprawach naziemnych poszczególne lampki mogą być umieszczane bliżej siebie – nawet co 20-30 cm! Wiele zależy od mocy żarówek oraz wielkości samych opraw.
Lampy w domu i ogrodzie należą do podstawowych elementów wystroju. Od właściwego sposobu montażu każdej z nich zależy nie tylko wygląd i wygoda korzystania z poszczególnych przestrzeni, ale też bezpieczeństwo. Na szczęście, wystarczy poznać zaledwie kilka zasad, by lampy umieścić w odpowiednich miejscach i przez długi czas cieszyć się cudownie urządzonym salonem, sypialnią lub… ogrodem!