Salon jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu – to tutaj odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi, często również jemy posiłki. Konieczne jest więc nie tylko funkcjonalne urządzenie tego najważniejszego pokoju, ale również dobranie oświetlenia, które pozwoli komfortowo i wygodnie zająć się każdą czynnością. W tym pomoże odpowiedni dobór lamp – a możliwości mamy wiele: od minimalistycznych po unikatowe lampy. Lampa do salonu- o niej w tym artykule!
Rodzaje oświetlenia w salonie
Kiedyś najczęściej wybieranym rozwiązaniem było instalowanie w salonie jednej, głównej lampy sufitowej, która miała za zadanie oświetlenie całego pomieszczenia. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego trendu, umieszczając w salonie kilka punktów świetlnych. Dzięki temu łatwiej podzielić pokój na kilka stref – np. wydzielić kącik do odpoczynku, telewizyjny lub część jadalnianą. Możliwe staje się też doświetlenie poszczególnych elementów wystroju.
Najczęściej stosowany, minimalny podział, to wyodrębnienie strefy wypoczynkowej z główną lampą sufitową lub żyrandolem oraz strefy jadalnianej z lampą wiszącą w centralnym punkcie nad stołem. Coraz częściej również w salonie pojawiają się lampy dekoracyjne. Chętnie wybierane są lampy, które stanowią ozdobę ścian (jak np. girlandy z taśmy LED albo oryginalne, drewniane lampy naścienne) lub lampy stołowe. Dzięki nim można podkreślić styl salonu: wybrać minimalistyczne lampy do salonu skandynawskiego lub bogato zdobione modele, które dodadzą wnętrzu kolonialnego lub orientalnego charakteru.
Jak, za pomocą oświetlenia, zmienić proporcje wnętrza?
Odpowiedni dobór lamp do salonu może nie tylko pomóc wyznaczyć strefy, ale również optycznie zmienić proporcje salonu. Jak tego dokonać?
- jeśli nasz salon jest pomieszczeniem niskim, mocne oświetlenie sufitu sprawi, że wyda się o wiele wyższy. W tym celu dobrze wykorzystać lampy z jednym lub kilkoma kloszami otwartymi ku górze.
- Wysoki salon znacznie obniżymy, instalując w nim lampę sufitową lub żyrandol z kloszami skierowanymi w dół. Sufit pozostanie wówczas w cieniu, a pokój będzie wyglądał na niższy.
- salon, który jest wąski optycznie poszerzymy, montując na jednej z dłuższych ścian mocno rozświetlajace ją kinkiety. Podobny efekt osiągniemy, jeśli zamiast kinkietów wybierzemy listwę sufitową (np. modne od jakiegoś czasu listwy LED).
- Mały salon, paradoksalnie, będzie wydawał się większy, jeśli znajdzie się w nim więcej punktów świetlnych. Warto przemyśleć przemycenie do niego nie tylko głównej lampy i kinkietu, ale też np. lamp podłogowych czy stołowych. Dzięki punktowemu doświetleniu poszczególnych elementów, salon optycznie powiększy się.
Lampa do salonu a lampy dekoracyjne- niebanalna ozdoba salonu
Świetnym pomysłem jest umieszczenie w salonie ozdobnych, dekoracyjnych lamp, które nie tylko doświetlą elementy wystroju lub poprawią komfort pracy i odpoczynku, ale także będą stanowiły ozdobę wnętrza. W tej roli sprawdzą się zwłaszcza lampy handmade . Lampy tego typu stanowią niebanalny, ciekawy dodatek. Ważne jest jednak, aby nie tylko pięknie wyglądały, ale też były funkcjonalne, tj. zapewniały odpowiedni poziom i jakość światła. Takie rozwiązania znajdują się w naszym sklepie – znaleźć można w nim lampy ceramiczne a także świeczniki ceramiczne. Pozwalają one osiągnąć dowolny, oryginalny, efekt: są takie, które skupią światło na określonym elemencie wystroju. Inne zaś rozpraszają je, dzięki czemu na ścianach i suficie salonu powstaje przykuwająca uwagę, klimatyczna mozaika światłocieni.
Przytulne wnętrza? Lampy do salonu, które zbudują ciepły nastrój
Kiedy lato ma się ku końcowi, a wieczorami zaczynają dokuczać pierwsze chłody, coraz milej spędzać czas we własnym, ciepłym i przytulnym, salonie. Zgadzasz się? Jeśli tak, z pewnością uwielbiasz wnętrza urządzone w stylu hygge, rustykalnym lub prowansalskim. Czy wiesz jaki element wystroju w największym stopniu odpowiada za stworzenie ciepłego, domowego klimatu? Odpowiednie oświetlenie! Sprawdź jakie lampy do salonu dobrać, by nadać wnętrzu urokliwego charakteru.
Lampy do salonu, które dodadzą ciepła i spokoju
Wszystkie lamy do salonu, których zadaniem jest wprowadzenie do pomieszczenia ciepła i harmonii, mają kilka wspólnych cech:
- Klosze wykonane z mlecznego szkła lub materiałowe abażury. Obydwa rozwiązania sprawią, że w Twoim salonie zagości rozproszone światło. Jest ono bardziej miękkie niż światło skupione, a wnętrzu nadaje romantycznego, marzycielskiego charakteru.
- Lampy ze ściemniaczem. Jeśli lubisz jesienne i zimowe wieczory spędzać na długich rozmowach z bliskimi albo oglądaniu ulubionych seriali, koniecznie pamiętaj o ściemniaczu. Dzięki niemu w kilka sekund wprowadzisz do salonu odpowiedni dla danej chwili nastrój.
- Różnorodność źródeł światła. Jedna lampa w salonie to zdecydowanie za mało! Postaw na kilka źródeł światła i używaj ich zależnie od potrzeb. Absolutne minimum to lampa sufitowa oraz kinkiety w kąciku wypoczynkowym. Możesz pokusić się również o dobranie nastrojowych lamp stojących lub ozdobić ściany świetlnymi girlandami.
Jak dobrać barwę światła, aby stworzyć przytulny nastrój?
Jeśli marzysz o zacisznym, urokliwym salonie, wprowadź do wnętrza ciepłe, żółte światło. Różnicę zauważysz od razu!
Pamiętaj jedynie, że żółte światło najbardziej ze wszystkich zmienia kolory. Np. białe ściany zyskają pod jego wpływem żółtawą poświatę. Ciepła barwa światła relaksuje i odpręża, co nie zawsze jest pożądane w ciągu dnia. Jak temu zaradzić? Do głównej lampy w salonie dobierz żarówki, które będą emitowały światło o barwie neutralnej. Ciepłe światło zarezerwuj z kolei dla oświetlenia dodatkowego – takiego jak kinkiety czy lampy stojące.
Lampy do salonu w stylu rustykalnym
Czy wiesz, co wyróżnia salon w stylu rustykalnym? Jego główne cechy to bezpretensjonalność oraz wspomnienie sielskiego życia na wsi.
W rustykalnym wnętrzu nie brakuje ciepłego drewna i naturalnych materiałów. Dodatkami są najczęściej przedmioty handmade albo wyszperane na targu staroci drobiazgi “z duszą”. W salonie utrzymanym w tym stylu bardzo często pojawia się kominek, belki na suficie i kredensy z ozdobą zastawą.
Jak dobrać lampy do salonu w stylu rustykalnym? Świetnie sprawdzą się drewniane modele z materiałowym abażurem. Najlepiej, jeśli będzie on wykonany z jasnej tkaniny: może być to odcień kości słoniowej, kremowy, jasnobeżowy czy wpadający w szarość. Równie ciekawie jako główna lampa w strefie wypoczynkowej zaprezentuje się model z kloszem wykonanym z mlecznego szkła.
Mleczne szkło to także idealny materiał, którym powinny wyróżniać się dodatkowe źródła światła. Dobierz kinkiety oraz stojące lampy do salonu o klasycznym kształcie i mlecznych kloszach. Światło będzie miękko i łagodnie rozchodziło się po całym wnętrzu, nadając mu subtelnego, romantycznego charakteru.
Lampy do salonu w stylu prowansalskim
Równie przytulne, pełne ciepła i uwielbienia dla życia na wsi są wnętrza w stylu prowansalskim. Dominują w nich tradycyjne meble i naturalne materiały. Kolory są jasne i pogodne, wprost nawiązujące do krajobrazu południowo-wschodniej Francji. Znajdziesz tu delikatny fiolet przywodzący na myśl pola lawendy, piaskowy kolor odnoszący się do opromienionych słońcem skał czy błękit bezchmurnego nieba.
Ulubione materiały miłośników stylu prowansalskiego to drewno i kamień. A lampy do salonu? Stawiaj na proste modele, które wywołają cudownie ciepłe wspomnienie sielskich wakacji u babci na wsi. Główną lampą sufitową niech będzie np. model z biały lub kremowym materiałowym abażurem malowanym w duże kwiaty. Świetnie sprawdzą się lampy z bielonego drewna albo tradycyjne żyrandole z kloszami z mlecznego szkła.
Dodatkowe lampy do salonu, takie jak kinkiety i lampy stojące, powinny mieć prostą formę. Niech stanowią połączenie drewnianej podstawy i prostego klosza z jasnym abażurem.
Lampy do salonu w stylu hygge
Znasz styl hygge? To wywodząca się z Danii koncepcja życia w rytmie slow, w przytulnym wnętrzu, w którym czas płynie na rozmowach z bliskimi i odpoczynku. We wnętrzach w stylu hygge dominują naturalne materiały i umiar w ilości dodatków. Dużo w nich ciepłych tkanin – miękkich poduszek i mięsistych koców, którymi można się owinąć w chłodny wieczór. Całości dopełniają wyłożone dywanami drewniane podłogi. W takim wnętrzu nie może zabraknąć lamp i świec. Łagodne, ciepłe światło to kolejny ważny element stylu hygge.
Jakie lampy do salonu w tym stylu warto wybrać? Postaw na proste modele z mlecznego szkła. Takie lampy – zwłaszcza na suficie – sprawdzą się najlepiej. Kinkiety możesz zastąpić nastrojowymi girlandami (np. z bawełny lub rattanu), które przymocujesz do ścian.
A stojące lampy do salonu? Wybierz proste modele z drewna lub wikliny (idealne będą lampy handmade). Możesz też sięgnąć po lampy stojące z wąskim ramieniem i kloszem z mlecznego szkła.
Przytulne wnętrze, pełne ciepłych, miękkich tkanin to idealne miejsce, aby wieczorem w pełni się zrelaksować. Nigdzie nie odpoczniesz lepiej niż we własnym salonie, w którym możesz zaszyć się w ciepłym kocu z kubkiem ulubionej herbaty i dobrą książką. Harmonijny, pełen spokoju nastrój najlepiej zbudujesz, wybierając odpowiednie oświetlenie. Wstaw do salonu jasne lampy z naturalnych materiałów i każdego wieczora ciesz się kojącą atmosferą otoczenia.