Urządzając pokój dziecięcy, nie można zapomnieć o tak ważnym aspekcie jak jego właściwe oświetlenie. Przede wszystkim musi być ono funkcjonalne. Lampa do pokoju dziecięcego nie może razić niemowlęcia, które, leżąc na macie, odkrywa świat. Gdy dziecko podrośnie, powinna dobrze oświetlić miejsce zabaw przedszkolaka, a uczniom zapewnić komfortowe warunki do nauki. Jak to wszystko osiągnąć? Oto kilka podpowiedzi!
Lampa do pokoju dziecięcego-maluch
Starsze niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym większość czasu spędzają, odkrywając świat i bawiąc się. Wieczorami zaś potrzebują wyciszenia, by spokojnie zasnąć.
Dlatego też dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do pokoju dziecka większej ilości źródeł światła. W nowocześnie zaaranżowanych pokojach rozwiązanie to pozwoli na wydzielenie stref – np. zabawy, odpoczynku, nauki. W pokojach urządzonych tradycyjnie, ułatwi maluchowi zasypianie, a rodzicom – poruszanie się w ciemnościach.
Poza głównym oświetleniem, warto więc wybrać również lampy ścienne lub stojące lampki nocne dla dziecka.
Kilkulatek, który boi się ciemności na pewno ucieszy się z lampki nocnej, której blask rozproszy wszelkie strachy. Może to być lampa z ulubionym bohaterem lub dopasowane do wystroju wnętrza lampy dla dzieci ręcznie robione. Ceramiczna lampa ścienna z postaciami wilków nada wieczorom baśniowego charakteru oraz pozwoli snuć piękne opowieści do snu.
Rodzice, którzy wolą nowoczesne rozwiązania, powinni zwrócić uwagę na oświetlenie komunikacyjne, czyli wpuszczane oprawki, montowane nieco ponad linią podłogi. Kilka takich opraw zapewni bezpieczne poruszanie się nocą – pozwoli pewnie i szybko wymknąć się z pokoju, w którym maluch właśnie zasnął. Dzięki montażowi tuż przy podłodze i odpowiedniemu doborowi żarówek, światło nie rozbudzi dziecka.
Bezpieczeństwo to podstawa!
Pamiętajmy, że wszystko w pokoju kilkuletniego, ciekawskiego brzdąca powinno być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne. Zasada ta dotyczy również oświetlenia:
- Dzieci lubią poznawać świat głównie przez dotyk. Dlatego też, aby nie doszło do poparzenia, szczególną uwagę zwróćmy na materiał z jakiego wykonane są klosze lamp – zwłaszcza lamp stojących lub kinkietów, które dzieci mogą dosięgnąć. Warto też w takich lampach zastosować żarówki LED lub OLED, które osiągają mniejszą temperaturę nagrzewania.
- Barwa światła głównego powinna być jak najbardziej zbliżona do światła dziennego – w ten sposób ochronimy oczy malucha. Najlepszy wybór to barwy z zakresu 3000-4000 K.
- Ważną zasadą jest również zabezpieczenie gniazdek elektrycznych w pokoju malca.
Oświetlenie pokoju ucznia
Kiedy dziecko rośnie, zmieniają się jego potrzeby. Oświetlenie pokoju, który z czasem staje się ulubionym miejscem spędzania czasu przez młodego człowieka, jest elementem kluczowym.
W pokoju starszego dziecka warto wprowadzić możliwość regulacji natężenia światła, czyli popularny “ściemniacz”. Takie rozwiązanie da starszakowi szansę dostosowania oświetlenia w pokoju do aktualnych potrzeb i budowania nastroju: nastolatek będzie mógł włączyć pełną moc światła podczas nauki lub zabawy, albo zmniejszyć ją tak, by stworzyć atmosferę idealną np. podczas domowych seansów filmowych z przyjaciółmi.
Niezbędnym elementem wystroju jest również lampka stojąca do pokoju dziecka, której ustawienie na biurku wspomaga naukę. W tej roli sprawdzą się klasyczne lampy z regulacją wysokości i kąta padania strumienia światła, ale ciekawym pomysłem będą również lampy hand made. Lampa ceramiczna lub model wykonany z drewna nie tylko oświetli przestrzeń roboczą, ale również świetnie wpisze się w styl całego pokoju. Fanów nieco bardziej futurystycznego klimatu na pewno zachwyci wzorzysta lampa stojąca.
W pokojach nastolatków coraz częściej pojawiają się również lampy w charakterze ozdób ściennych. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianie np. girlandy z bawełnianych, świecących kul. Ozdoba wyposażona bywa w pilot, za pomocą którego dziecko może zmieniać kolor i natężenie światła, budując w pokoju nastrój dopasowany do własnych emocji.
Jak dobrać barwę światła?
Poza designem i natężeniem światła, ważna jest jeszcze jego barwa. Podstawowe zasady doboru to:
- główne światło w pokoju dziecka powinno być zbliżone do światła dziennego (barwa neutralna, 3000-4000 K);
- światło emitowane przezlampkę nocną lub kinkiet zapalany podczas układania malucha do snu, może mieścić się w zakresie ciepłego, żółtego odcienia (2000-3000 K). Ten rodzaj światła działa relaksująco i wyciszająco. Pomoże więc odpocząć i spokojnie zasnąć po pełnym wrażeń dniu.
- światło do pracy (np. lampy stołowej) powinno mieć białą, zimną barwę (4000-6000 K). Taki rodzaj światła sprzyja skupieniu i koncentracji.
Dopasowanie właściwego oświetlenia do pokoju dziecięcego wymaga zwrócenia uwagi na wiek i potrzeby dziecka. Jeśli weźmiemy je pod uwagę, bez problemu dobierzemy zarówno lampy jak i rodzaj światła, które wspomoże dziecięce zabawy, naukę i odpoczynek.