Barwa światła- jak wpływa na samopoczucie?

Od tysięcy lat barwa i temperatura światła wpływają na rytm biologiczny człowieka oraz regulację procesów zachodzących w organizmie. Obecnie, kiedy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, ważny jest odpowiedni dobór barwy sztucznego światła. Po to, aby zarówno efektywnie pracować, jak i odpoczywać.

Zimne światło: idealne do pracy

Zimne, białe światło wspomaga koncentrację oraz pobudza do działania. Dzieje się tak, gdyż imituje ono światło dzienne: białe, nasycone niebieską barwą, którego temperaturę określa się z reguły na ok. 5300 K. Taki rodzaj światła, idealnie sprawdza się jako dodatkowe rozświetlenie przestrzeni roboczej: biurka, stołu do pracy czy kuchennego blatu.

Decydując się na zainstalowanie w pomieszczeniu źródła zimnego światła, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na dobór żarówek. Poza temperaturą oświetlenia – barwa zimna powinna mieć minimum 4000-5000 K – ważne jest dobranie żarówki o odpowiednim wskaźniku oddawania barw. Im bliżej 100, tym oświetlone przedmioty uzyskują bardziej realne, rzeczywiste kolory.

Światło zimne, mimo iż pobudza do pracy, w warunkach domowych nie powinno być montowane jako główne oświetlenie pomieszczeń. Chłodna, niebieska barwa utrudni wyciszenie się i odpoczynek (tego rodzaju światło emitują zwykle ekrany komputerowe i telewizyjne, stąd m.in. nie zaleca się małym dzieciom oglądania bajek tuż przed snem).

Neutralna barwa światła w domu

Światło o barwie neutralnej, a więc w przedziale 3000-5000 K, jest najczęściej wybierane jako główne oświetlenie nie tylko w domu, ale i wielu biurach czy urzędach. Jego barwa nie jest tak intensywna jak światła zimnego. Nie powoduje więc nadmiernego zmęczenia. Ono pojawia się jako wynik ciągłego pobudzenia przy dłuższym przebywaniu pod wpływem zimnego światła), a jednocześnie wciąż pozytywnie wpływa na proces nauki czy koncentrację w pracy. Warto również pamiętać o innych zaletach światła neutralnego: nie męczy wzroku, nie przekłamuje znacząco kolorów w pomieszczeniu.

Światło neutralne (lub nawet lekko zimne) idealnie sprawdzi się w wielu pomieszczeniach: salonie, pokoju dziecięcym, sypialni, a nawet – łazience (zwłaszcza jeśli urządzona jest w jasnych kolorach, które w ciepłym świetle nabrałyby żółtych tonów).

Relaks dzięki ciepłemu światłu

Popołudniami i wieczorem zaleca się stosowanie w pomieszczeniach oświetlenia o ciepłej, żółtej barwie. Uspokaja ono, wycisza i powoli przygotowuje ciało do nocnego odpoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w domu kinkietów lub lamp stojących emitujących właśnie taką barwę światła. Dlaczego? Zwykle większość domowych pomieszczeń wykorzystywana jest wielowymiarowo: w pokoju dziecięcym maluchy nie tylko odpoczywają, ale też bawią się i uczą. Sypialnia to często najlepsze miejsce do wykonania porannego makijażu oraz doboru ubrań i dodatków. Zainstalowanie w tych pomieszczeniach światła żółtego jako głównego oświetlenia, nie tylko nie wpłynie pozytywnie na koncentrację i tempo nauki, ale też utrudni wykonywanie precyzyjnych czynności . To dlatego, że żółte światło ma najniższy współczynnik oddawania barw (innymi słowy: przekłamuje kolory).

A jaka barwa światła wieczorem?

Wieczorem, kiedy ciepłe światło staje się najbardziej pożądane, nie ma jednak potrzeby intensywnego doświetlania całej przestrzeni pomieszczenia. Z powodzeniem można wówczas pozostawić w pokojach jedynie oświetlenie punktowe, bez używania głównego, sufitowego. W sypialni dobrze w takiej roli sprawdzi się kinkiet w stylu glamour, którego kryształki pięknie rozproszą światło, sprawiając, że wieczorny relaks stanie się jeszcze przyjemniejszy. Maluchom zasypianie w ich pokoju ułatwi ciepłe światło pochodzące z lampki nocnej lub ściennej. Wypoczynkowi w salonie zaś sprzyjało będzie zastosowanie lamp podłogowych lub stojących (jak np. ceramiczna lampa stojąca).  

Temperatura żółtego światła przybiera wartości poniżej 3000 K. Wskaźnik oddawania barw jest tutaj niższy, rzadko zbliża się do 100.  Mimo iż przy świetle wieczornym nie ma to aż tak istotnego znaczenia, warto pamiętać, że w warunkach domowych nie zaleca się stosowania żarówek o wartości tego wskaźnika poniżej 80.

Barwa światła, jaką wybierzemy do konkretnego pomieszczenia w domu, może znacząco wpłynąć na nasze zachowanie: poprawić lub utrudnić warunki pracy i odpoczynku. Dobrze jest pamiętać o tym zarówno podczas wyboru lamp, jak i uzupełniających je żarówek.

Marvella to designerskie, ręcznie robione lampy, świeczniki i lampiony.
Tworzymy wyjątkowe oświetlenie z klimatem, którego nie znajdziesz nigdzie indziej!