Świeczniki są równie stare jak same świece – ludzie korzystali z nich już w starożytności, własnoręcznie lepiąc świeczniki ceramiczne. Przez wieki powstało wiele rodzajów użytkowych świeczników: od prostych, mieszczących jedną świecę, po duże, kilkuramienne kandelabry.
Wraz z elektryfikacją, o świecznikach na jakiś czas zapomniano. Jednak trwająca od kilku lat moda na aromaterapię i rosnąca popularność świec zapachowych sprawiły, że świeczniki znów coraz częściej pojawiają się w domach. Chciałbyś, aby ten dodatek zagościł również u Ciebie, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Oto nasze podpowiedzi!
Świeczniki szklane i ceramiczne – połączenie elegancji i tradycji
Najbardziej popularnym rodzajem świeczników są świeczniki szklane. I nic w tym dziwnego. Przede wszystkim, wraz z ozdobną świecą, tworzą one cudowną, klimatyczną dekorację salonu. Co więcej, szklany świecznik łatwo zamienisz w interesującą ozdobę pokoju: wystarczy do środka wsypać kolorowe koraliki lub kryształki. Możesz też umieścić w świeczniku specjalny, bezbarwny żel, a potem zatopić w nim kwiaty, jarzębinę czy gałązki drzew iglastych. Stworzysz w ten sposób klimatyczną ozdobę, która ociepli wnętrze i sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne. Gdzie warto ustawić szklane świeczniki?
- przezroczyste, bezbarwne modele na wysokiej nóżce pięknie prezentują się jako ozdoba stołu. Wykorzystaj je, kiedy planujesz przyjęcie urodzinowe albo wigilijną kolację. Wystarczy do świecznika włożyć tealight o delikatnym, dopasowanym do sytuacji, aromacie. Podczas urodzin może to być zapach Twoich ulubionych kwiatów. Atmosferę świąt podkreśli subtelna woń pierniczków lub sosnowych igieł. Świeczniki sprawią, że elegancką ozdobę stołu przygotujesz w kilka sekund!
- dekoracyjne świeczniki świetnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour. Modele z ozdobionymi kryształkami nóżkami ustaw na komodzie lub regale. Kryształki będą cudownie załamywały światło, tworząc magiczny, roziskrzony efekt.
- niskie, szklane świeczniki kształtem przypominające niewielkie kule idealnie nadają się do umieszczania w nich podgrzewaczy (tealightów). Wstaw je do sypialni, a wieczorem przygotuj relaksującą sesję aromaterapii specjalnie dla siebie.
Świeczniki ze szkła są najbardziej uniwersalne. Znajdziesz wśród nich modele eleganckie, które sprawdzą się w klasycznych wnętrzach oraz nowoczesne formy podkreślające loftowy charakter pomieszczenia. Łatwo też wkomponujesz świecznik ze szkła w dekorację salonu utrzymanego w stylu skandynawskim, glamour czy boho.
Świeczniki ceramiczne lub drewniane – bliskość natury na wyciągnięcie ręki
Jeśli Twoje mieszkanie urządzone jest w jednym z ekologicznych stylów, być może, zamiast decydować się na świecznik szklany, wolisz wersję wykonaną z drewna lub ceramiki. Wybór takiego rozwiązania również daje Ci wiele możliwości!
Piękną, nieoczywistą ozdobę będzie stanowił świecznik drewniany na podgrzewacz wykonany z plastra drewna. Możesz ustawić go na komodzie w salonie albo nadać niepowtarzalny klimat swojej sypialni.
A może szukasz bardziej oryginalnego rozwiązania? Jeśli tak, zwróć uwagę na drewniane świeczniki handmade! Wśród nich znajdziesz np. modele z wydrążonego pnia drzewa, zamieniony w ozdobę gruby konar czy też świecznik z kilku, nieregularnie ustawionych na sobie plastrów drewna. Wybierając świeczniki handmade za każdym razem zyskujesz pewność, że w Twoim domu pojawi się oryginalna i niepowtarzalna dekoracja.
Świeczniki drewniane sprawdzą się nie tylko w bliskich naturze wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, boho czy japandi. Świetnie dopełnią również salony i sypialnie klasyczne lub utrzymane w stylu prowansalskim i rustykalnym. Jeśli lubisz przytulne wnętrza, postaw na malowany na biało lub szaro drewniany świecznik o tradycyjnym kształcie. Tego typu detale sprawiają, że w pokoju od razu wyczuwalna staje się atmosfera ciepła i harmonii.
Lampy, które zastępują świece – doskonała imitacja świeczników ceramicznych
Masz małe dziecko albo mieszka z Tobą ciekawski kot, który uwielbia spacery po regałach i komodzie? W takim razie zapewne nie możesz pozwolić sobie na umieszczenie w pokojach świeczników z prawdziwą świecą. Jeśli jednak dodatki tego typu bardzo Ci się podobają, istnieje dobre rozwiązanie! Wybierz lampę, która będzie imitowała świecznik.
Najbardziej popularne są niewielkie lampki-świeczniki z drewna zaopatrzone w kilka, stylizowanych na płomień świecy, lampek. Taki drobiazg świetnie sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym lub skandynawskim. W przypadku tego typu lamp-świeczników możesz dowolnie wybierać i zmieniać imitujące płomień świecy żarówki, które różnią się np. kolorami.
Jeśli poszukujesz bardziej nowoczesnej ozdoby, zdecyduj się np. na lampę wiszącą imitującą świecznik. Lampy tego typu do złudzenia przypominają podwieszoną do sufitu półkę, na której umieszczono kilka szklanych świeczników. Detal tego typu na pewno doda wnętrzu charakteru! Za każdym razem przyciągnie też uwagę gości!
We wnętrzach klasycznych lub urządzonych w stylu glamour cudownie sprawdzą się lampy sufitowe stylizowane na dawne, duże podwieszane żyrandole na świece. Wśród popularnych modeli znajdziesz zarówno wykonane z mosiądzu, jak i delikatne, szklane wersje lamp. Zwykle wyglądają one bardzo okazale i onieśmielają przed zakupem. Niepotrzebnie! Jeśli lubisz blask, a w urządzonym przez Ciebie wnętrzu znajduje się dużo luster, lampa o wyglądzie eleganckiego żyrandola-świecznika wspaniale dopełni całości kompozycji. Tego typu lampy najlepiej sprawdzają się w przestronnych, otwartych salonach.
Świecznik ceramiczne w ogrodzie lub na tarasie? Oczywiście!
Czy wiesz, że świeczniki sprawdzą się nie tylko jako ozdoba wnętrza? Z ich pomocą w kilka chwil wyczarujesz magiczny nastrój w ogrodzie lub na tarasie. W takiej scenerii najlepiej sprawdzą się zamykane, metalowe świeczniki-latarenki. Możesz wybrać modele stojące, które ustawisz na podłodze tarasu albo wzdłuż altany czy ogrodowej ścieżki. Pięknie wyglądają również małe świeczniki w formie słoiczków zawieszone jak girlanda wokół tarasu lub na drzewkach owocowych.
Świeczniki ceramiczne doskonale sprawdzą się także na balkonie wtedy, gdy chcesz mieć nastrojowe oświetlenie balkonu, a nie masz zamontowanej instalacji w ścianie i nie jesteś w stanie podłączyć lampy.
Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, pamiętaj, by świecznik do ogrodu był bezpieczny. Za każdym razem upewnij się, czy płomień świecy nie znajduje się zbyt blisko łatwopalnych materiałów: drewna, liści drzew, kwiatów. W wietrzne wieczory świeczniki zastąp zaś girlandami światełek LED lub solarnymi lampkami stojącymi.
Świeczniki ceramiczne to piękny i modny dodatek, który każdemu wnętrzu doda lekkości i nieco magicznego charakteru. Pięknie prezentują się solo, a w duecie z dobrze dobraną świecą zapachową potrafią stworzyć niezwykły klimat. Warto więc wprowadzić świeczniki do swojego domu!