Twój balkon latem wciąż przypomina zagraconą piwnicę? A może tradycyjnie ustawiasz na nim jedynie plastikowe krzesełka oraz kilka kolorowych kwiatów w doniczkach? Jeśli chcesz to zmienić i sprawić, by Twój balkon przypominał klimatyczny kącik wypoczynkowy rodem z magazynów wnętrzarskich, zacznij działać! Wystarczy wiklinowa lub bambusowa mata, którą osłonisz szczebelki oraz chodnik z juty, a balkon zyska nowe oblicze. Całości dopełnią odpowiednio dobrane lampy. Dziś w artykule podpowiemy co zrobić, aby oświetlenie balkonu zachwycało.
Wybór lamp – od czego zacząć jeśli chodzi o oświetlenie balkonu?
Zanim wybierzesz stylowe, unikatowe lampy, które rozświetlą Twój balkon i dodadzą mu wyjątkowego klimatu, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.
- Lampa, która ma pojawić się na balkonie, musi być odporna na deszcz oraz słońce. Zwracaj więc szczególną uwagę na zalecenia producenta i informację o tym, czy wybrana przez Ciebie lampa jest przeznaczona do użytku zewnętrznego. Podstawowym kryterium jest tu współczynnik szczelności IP, którego wartość znajdziesz na opakowaniu. Dla lamp zewnętrznych powinien wynosić minimum 44.
- Kolejna ważna kwestia to sposób zasilania lampy. Większość balkonów, zwłaszcza w starszych budynkach, nie posiada gniazd elektrycznych. Ich instalacja wymagałaby przeprowadzenia sporego remontu i przeciągania kabli na zewnątrz. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybieraj lampy solarne lub zasilane bateriami.
- Jaki kolor światła sprawdzi się na balkonie najlepiej? Z pewnością nie może to być ono ostre i jaskrawe – tego typu oświetlenie nie tylko zmęczy domowników, ale i będzie wyjątkowo uciążliwe dla sąsiadów. Jeśli Twój balkon służyć ma głównie jako miejscem wypoczynku, zdecyduj się na światło o ciepłej barwie (do 3000 K). Lekko przytłumione, miękkie, nada całości subtelnego, romantycznego charakteru.
Przy urządzaniu na balkonie miejsca do pracy, lepiej sprawdzi się światło o barwie chłodnej (pow. 5000 K).
- Kiedy kwestie bezpieczeństwa już za Tobą, pora na dobór stylu, w jakim utrzymane będą lampy. Nie wiesz, na co się zdecydować? Postaw na klasyczne modele w kształcie kuli lub sześcianu. W ostatnich sezonach często wybierane były również lampy handmade – bardzo popularne są m.in. ekologiczne lampy zewnętrzne słoikowe.
Najmodniejszym trendem tego roku jest zaś urządzenie balkonu w stylu japandi. Stanowi on połączenie skandynawskiego minimalizmu i harmonii rodem z japońskich wnętrz. Lampy utrzymane w tej stylistyce nawiązują do natury – wykonane są z takich materiałów jak bambus, wiklina czy rattan.
Lampy solarne a oświetlenie balkonu
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku oświetlenia zarówno balkonu, jak i tarasu czy ogrodu, są lampy solarne. Znajdziesz wśród nich wiele modeli w każdym stylu. Ich ogromna popularność wynika z faktu, że użytkowanie jest praktycznie darmowe – lampy czerpią energię ze słońca. Jakie jeszcze korzyści daje montaż lamp solarnych na balkonie?
- ustawienie lamp nie wymaga przeciągania kilometrów przewodów zasilających;
- lampy włączają się automatycznie po zmroku i rozjaśniają balkon przez okres od 8 do 10 godzin;
- nie musisz mieć wiedzy technicznej, aby poradzić sobie z ich instalacją.
Wśród lamp solarnych znajdziesz zarówno typowo dekoracyjne, jak i w pełni praktyczne modele. Lampy dekoracyjne pozwolą Ci uzyskać łagodne, przyjemne światło. Na balkonie tego typu oświetlenie najlepiej sprawdzi się w formie girlandy czy łańcucha świetlnego umieszczonego wokół szczebelków balustrady.
Lampy praktyczne to z kolei modele, które dają dużo bardziej intensywne światło – będziesz mógł przy nim nawet pracować! Tak mocne światło dadzą Ci, mniej popularne na balkonach, lampy stojące, podłogowe lub kinkiety.
Lampy solarne dobrze jest przechowywać na balkonie od wiosny do jesieni. Zimą lepiej umieścić je wewnątrz mieszkania – światło słoneczne jest wówczas zbyt słabe, by w pełni naładować urządzenie. Ponadto, zabierając lampę, ochronisz ją przed działaniem dużej wilgoci i mrozu (ma to znaczenie zwłaszcza dla jej akumulatora).
Stojące, wiszące, a może kinkiety? Rodzaje lamp balkonowych
Aranżując wymarzony balkon, nie ograniczaj się jedynie do bezpiecznych, dobrze znanych rozwiązań. Nawet mała przestrzeń zmieni się nie do poznania, jeśli umieścisz na niej przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Popularne ozdobne girlandy, choć piękne, zwłaszcza jeśli są to lampy ręcznie robione, mogą okazać się niewystarczające. Ich światło z powodzeniem uzupełnisz innymi rodzajami lamp. Jeśli często wyjeżdżasz albo mieszkasz na parterze, być może zdecydujesz się na lampy wyposażone w czujnik ruchu? Tego typu rozwiązanie będzie niezwykle komfortowe na co dzień, a nocą lub podczas Twojej nieobecności może dodatkowo skutecznie odstraszyć osoby niepotrzebnie zainteresowane Twoją własnością.
Oświetlenie balkonu stojące i podłogowe
Jeśli urządzasz niewielki balkon, szczególną uwagę zwróć na lampy stojące. Znajdziesz wśród nich oryginalne i zarazem funkcjonalne modele – np. podświetlane donice. Zależnie od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na tego typu lampę dającą mocne lub jedynie przytłumione światło. Zielona dekoracja, która po zmroku zmienia się w lampion, pasuje do balkonu w każdym stylu i wygląda niezwykle efektownie!
Duży balkon lub taras uzupełnisz o lampy stojące o dowolnym kształcie. Mogą to być intrygujące, nowoczesne figury, klasyczne lampy z metalowym kloszem lub romantyczne ażurowe modele drewniane.
Lampy wiszące
Kiedy zastanawiasz się jak urządzić i oświetlić balkon, zapewne lampy wiszące przyjdą Ci na myśl jako ostatnie. Nic w tym dziwnego. Rozwiązanie to nie jest popularne, choć warto je rozważyć – dzięki niemu osiągnąć możesz znakomite efekty! Zyskasz balkon, na którym podczas letnich wieczorów i ciepłych nocy poczujesz się jak w salonie: światło będzie na tyle intensywne, że pozwoli zarówno na czytanie, jak i np. planszowe gry towarzyskie w gronie znajomych.
Lampy wiszące stanowią idealnie dopełnienie aranżacji zwłaszcza w stylach industrialnym, orientalnym oraz japandi.
Kinkiety jako oświetlenie balkonu
A może kinkiety na balkon? Tego typu rozwiązanie gwałtownie zyskuje na popularności! Kinkiety pozwolą Ci optycznie zmienić proporcje balkonu: oświetlenie jego górnej części i sufitu powiększy przestrzeń, a skierowanie strumienia światła w dół sprawi, że balkon wyda się mniejszy i bardziej przytulny. Jeśli zaś zależy Ci na uzyskaniu jak najbardziej dekoracyjnego efektu, wybierz kinkiet, który oświetli całą fasadę budynku: niech światło będzie skierowane zarówno w górę, jak i w dół.
Wybór kinkietów na balkon jest ogromny! Nie musisz decydować się na tradycyjne modele z czarnego lub srebrnego tworzywa. Niezwykle stylowo będą wyglądały ręcznie robione kinkiety ceramiczne lub modele eko z wikliny.
Oświetlenie balkonowe to niezwykle istotny element aranżacji. Przy jego pomocy szybko zmienisz tradycyjną przestrzeń w nowoczesny kącik wypoczynkowy. Warto spróbować, bo wystarczy naprawdę niewiele by uzyskać zdumiewające efekty!
Świeczniki ceramiczne jako oświetlenie balkonu
Jeśli okaże się, że na balkonie nie masz źródła prądu w ścianie, a nie chcesz rozkładać nieestetycznych przedłużaczy i kabli, świetną robotę w tym przypadku zrobią świeczniki ceramiczne. Po prostu postaw świecznik i zapal świecę, a balkon rozbłyśnie ciepłym, przyjemnym płomieniem. To idealne rozwiązanie także ze względu na komary, które latem mogą na balkonie dokuczać, a które światło ze świecznika skutecznie odstraszy!