Idealne oświetlenie kuchni- 9 pomysłów

Kuchnia nazywana bywa “sercem domu”. I nie ma w tym przesady. To w kuchni właśnie nie tylko przygotowuje się posiłki, ale często również jada je, spędzając wspólnie czas przy stole. Idealne oświetlenie kuchni może jeszcze bardziej umilić wspólne chwile. Ułatwi też codzienne, kuchenne prace. Zastanawiasz się jaki rodzaj lamp sprawdzi się najlepiej? Istnieje kilka sprawdzonych rad.

Unikatowe lampy lub oprawy – główne oświetlenie kuchni

Jako główne oświetlenie do kuchni najczęściej wybierane są lampy sufitowe lub plafony. Rozwiązanie takie świetnie sprawdzi się, jeśli urządzasz niewielką kuchnię lub chcesz nadać wnętrzu klasyczny charakter. Wybierać możesz spośród tradycyjnych modeli z mlecznego szkła lub tych bardziej nowoczesnych – zaopatrzonych w źródła światła LED. Ciekawym pomysłem będzie też zainstalowanie w kuchni lampy sufitowej hand made. Podkreśli ona oryginalny styl wnętrza i nada mu wymarzoną atmosferę.

Czy plafony i lampy sufitowe to jedyne możliwości głównego oświetlenia kuchni? Oczywiście, że nie! Zamiast nich możesz zdecydować się na jedną z kilku innych opcji:

  • oprawy podtynkowe,
  • spoty,
  • reflektory,
  • szynoprzewody,
  • lampy wiszące.

Oprawy podtynkowe – oświetlenie główne nieco inaczej

Jeśli Twoja kuchnia jest pomieszczeniem o nieregularnym kształcie albo lubisz nowoczesne rozwiązania, możesz postawić na oprawy podtynkowe. Zrezygnuj wówczas z jednej lampy umieszczonej w centralnym punkcie sufitu. Zamiast niej umieść na suficie symetrycznie kilka punktów świetlnych. Dzięki temu lepiej doświetlisz większą część pomieszczenia. Ile opraw najlepiej zainstalować? Wiele zależy od ich wielkości oraz mocy żarówek, które wybierzesz. Zwykle jednak zamontowanie opraw podtynkowych w ok. 1 metrowych odstępach w zupełności wystarcza.

Spoty i reflektory – idealne oświetlenie kuchni industrialnej

Planujesz urządzenie nowoczesnej kuchni w stylu industrialnym lub loftowym? Zamiast jednej lampy, umieść na suficie kilka spotów lub reflektorów. Dzięki nim łatwo i szybko nadasz pomieszczeniu postprzemysłowego charakteru. Oświetlenie takie świetnie komponuje się z nowoczesnymi meblami lakierowanymi lub akrylowymi. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór spotów lub reflektorów w kolorze bieli, czerni lub miedzi.

Szynoprzewody – oryginalny sposób na oświetlenie kuchni

Kuchnia w stylu industrialnym zyska również, jeśli oświetlisz ją za pomocą szynoprzewodów. Ten nowoczesny sposób pozwala na zbudowanie na suficie dowolnego kształtu. Wystarczy dobrać odpowiedniej długości przewód oraz zastanowić się ile ruchomych głowic na nim zainstalować. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne: głowice, które możesz ustawić pod dowolnym kątem oświetlą zarówno stół, blat roboczy jak i przestrzeń pod szafkami. Dzięki temu mogą jednocześnie zastąpić oświetlenie główne oraz zadaniowe. Szynoprzewody sprawdzą się w każdej kuchni, a ich funkcjonalność docenisz zwłaszcza w małej kuchni.

Lampa wisząca jako oświetlenie główne

W tradycyjnych kuchniach lampy wiszące zwykle zajmowały centralne miejsce na suficie, zastępując oświetlenie główne. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i dziś skorzystał z tego rozwiązania. Jeśli np. urządzasz duże wnętrze w stylu glamour, umieszczenie na środku sufitu kryształowego żyrandola doda pomieszczeniu blasku i luksusowego charakteru. W małych kuchniach stawiaj raczej na modele bardziej stonowane i zajmujące mniej miejsca. Jeśli lubisz oryginalne elementy wykończenia, możesz też wybrać lampy wiszące hand made.

Oświetlenie wyspy lub stołu, czyli druga rola lamp wiszących

W dużej kuchni z pewnością znajdzie się miejsce na stół, kącik jadalny z narożnikiem lub wyspę kuchenną. Jak najlepiej oświetlić tę przestrzeń? Skorzystaj z lamp wiszących! Do wyboru masz niezwykłą mnogość modeli: od klasycznych, przez industrialne po ceramiczne lampy ręcznie robione. Możesz zdecydować się na lampy pojedyncze lub listwy zaopatrzone w kilka sztuk.

Jak dobrać lampę wiszącą do kuchni?

Przede wszystkim pod uwagę weź styl, w jakim urządzasz pomieszczenie. Do kuchni skandynawskiej dobierz proste modele w neutralnych barwach. W kuchni glamour pięknie wyglądały będą lampy z kryształkami. Wnętrza industrialne zaś doświetl lampami o czarnych, białych lub miedzianych kloszach. Możesz też wybrać model zakończony jedynie ozdobną żarówką.

Poza stylem wnętrza, ważne jest również to, jaką przestrzeń oświetlasz. Lampy o ciemnych kloszach zwykle mocniej skupiają światło, a te o kloszach półprzezroczystych lekko je rozpraszają. Kiedy ma to znaczenie? Jeśli stół lub wyspa usytuowane są z dala od okien i często znajdują się w półmroku, lepiej postawić na lampy wiszące, które nieco rozproszą światło. Doświetlą one wówczas nie tyllko to, co znajduje się na blacie, ale też przestrzeń wokół stołu lub wyspy.

Idealne oświetlenie kuchni -przestrzeń robocza – ważny punkt, zwłaszcza w małej kuchni

Większość prac kuchennych – takich jak krojenie czy doprawianie potraw – zapewne wykonujesz zwykle na przeznaczonym do tego blacie. W dużej kuchni być może będzie to blat wyspy kuchennej. W małym pomieszczeniu skorzystasz zaś z przestrzeni pod szafkami wiszącymi. Warto dodatkowo ją doświetlić.

Najczęściej do oświetlenia przestrzeni roboczej wykorzystywane są taśmy LED. Po przymocowaniu ich do górnych szafek, uzyskasz ilość światła, która znacznie poprawi komfort codziennej pracy w kuchni. Zamiast taśm LED możesz wykorzystać również oprawy podtynkowe. Umieść je nad rzędem górnych szafek, tuż nad przestrzenią roboczą, którą pragniesz doświetlić. Rozwiązanie to stosowane jest rzadziej, gdyż utrudnia nieco dobre oświetlenie całej przestrzeni pod szafkami. Czasem jednak okazuje się niezbędne.

Kinkiety kuchenne – kiedy warto z nich skorzystać?

Jeśli zastanawiasz się czy warto umieścić w kuchni kinkiet, odpowiedź brzmi: tak! Jak to zrobić? Możliwości jest kilka:

  • zamień na kinkiety oświetlenie przestrzeni roboczej. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się, jeśli nie planujesz umieszczać w kuchni górnego rzędu szafek;
  • zainstaluj kinkiety na bocznej ścianie i korzystaj z nich, kiedy oświetlenie główne nie jest potrzebne. Np. gdy w środku nocy postanowisz napić się wody;
  • doświetl za pomocą kinkietów okolice stołu – zwłaszcza jeśli kuchnię zaaranżowałeś tak, że stół znalazł się daleko od okien.

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie nie tylko użytkowe. Możesz sprawić, że przebywanie w niej będzie niezwykłą przyjemnością i pomoże odpocząć po dniu pracy. Wystarczy, że zdecydujesz się na kilka lamp dekoracyjnych. W małej kuchni postaw na niewielkie świetlne ozdoby na ścianie. Kolorowy neon lub podświetlona sentencja dodadzą kuchni charakteru i zbudują atmosferę. W większym wnętrzu możesz zdecydować się na lampy stołowe – oryginalnie zaprezentują się zwłaszcza modele ręcznie robione. Ustaw je na blacie wyspy lub szafkach kuchennych.

Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie, zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają gotować. Jeśli zadbasz o jej dobre oświetlenie sprawisz, że zarówno przygotowywanie posiłków jak i samo przebywanie we wnętrzu będzie dla Ciebie przyjemnością. Możliwości jest bardzo wiele – skorzystaj z najlepszych dla siebie i zaaranżuj kuchnię marzeń!

Marvella to designerskie, ręcznie robione lampy, świeczniki i lampiony.
Tworzymy wyjątkowe oświetlenie z klimatem, którego nie znajdziesz nigdzie indziej!